GAF – BEZPIECZNY UTRWALACZ TKANEK
UNIA EUROPEJSKA DOFINANSOWAŁA BADANIA NAD BEZPIECZNYM ZAMIENNIKIEM FORMALINY
Powszechnie znana formalina, czyli roztwór formaldehydu historycznie stosowana była w procesach dezynfekcji sal operacyjnych (głównie w pierwszej połowie XX wieku). Z racji właściwości toksycznych oraz drażniących wycofano się z powyższego jej zastosowania i zastąpiono innymi środkami dezynfekującymi, które są bardziej bezpieczne dla personelu.
Od ponad wieku formalina stanowi złoty standard w utrwalaniu materiałów tkankowych. W 2016r. Unia Europejska proponowała zakazanie używania tego środka z uwagi na jego mutagenny potencjał. Propozycję odrzucono z uwagi na znaczącą rolę substancji w procesie diagnostyki medycznej.
Naukowcy z ADDAX Biosciences postanowili jednak podjąć się próby zrewolucjonizowania histopatologii w obszarze utrwalania tkanek i rozpoczęli projekt finansowany przez Unię Europejską, którego celem było przygotowanie i walidacja utrwalacza Glyoxal Acid-Free (GAF).
DLACZEGO POTRZEBNE JEST ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIE?
Formalina jest odczynnikiem obecnym w niemal każdej pracowni histopatologii, jednak mimo swojego skutecznego działania, ma również negatywne strony. Coraz częściej zwraca się uwagę na jej właściwości chemiczne szkodliwe dla zdrowia takie jak powodowanie podrażnień skóry i dróg oddechowych, neurotoksyczność czy rakotwórczość. Literatura opisuje również przypadki w których formalina spowodowała utratę epitopów, zmiany morfologiczne, czy artefakty zauważone w badaniach NGS.
CZYM JEST GLYOXAL ACID-FREE?
Glyoxal jest substancją chemiczna, która została zaproponowana w 1943 roku jako zamiennik dla formaliny. Niestety po próbach stosowania okazało się, że środek ten rozpuszcza mikrozwapnienia, prowadzi do lizy erytrocytów i ma szkodliwy wpływ na tkanki. W toku dalszych badań ustalono, że za negatywny efekt działania utrwalacza odpowiada jego kwaśny charakter, dlatego postanowiono podjąć kolejne badania z wykorzystaniem Glyoxalu wolnego od kwasów.
W przeprowadzonych i opisanych badaniach udowodniono, że GAF może zapewnić satysfakcjonujące wyniki utrwalania zarówno w kwestiach strukturalnych jak i diagnostycznych.