Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny?

nails, makeup, manicure-865121.jpg

Już wkrótce, w grudniowych przygotowaniach kobiety skierują swoje kroki do salonów urody i wykonają świąteczny manicure hybrydowy lub przedłużą paznokcie z wykorzystaniem specjalnego żelu.

Ta trwała i wygodna metoda ma wiele zwolenniczek, jednak coraz więcej uwagi poświęca się długofalowym skutkom jej stosowania.

Zdania w kwestii bezpieczeństwa powyższej techniki są podzielone, a naukowcy uważnie badają temat wpływu promieniowania na zachowanie tkanek poddanych jego działaniu, prowadząc eksperymenty na modelach biologicznych.

Poniżej prezentujemy skrót pracy jednego z Zespołów zaangażowanych w ten temat.

Wstęp:

Światło ultrafioletowe (UV) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. W zależności od długości fali dzieli się na trzy rodzaje UVA, UVB i UVC.

Część promieniowania pochłaniana jest przez warstwę ozonową i w ogóle nie dociera do powierzchni Ziemi. Światło ultrafioletowe B (UVB; 280–315 nm) stanowi około 10% promieniowania UV występującego na Ziemi, przenika przez zewnętrzną warstwę skóry i wywołuje mnóstwo zmian w DNA. Natomiast światło ultrafioletowe A (UVA; 315–400 nm) stanowi około 90% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni Ziemi, może wnikać głębiej w skórę i powoduje niewielkie bezpośrednie uszkodzenia DNA, ponieważ UVA jest przez nie słabo absorbowane.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała szerokopasmowe promieniowanie UV (wszystkie rodzaje), jako czynnik rakotwórczy grupy 1. UVA znajduje się w świetle słonecznym, jednak większość szkodliwości środowiskowej UVA przypisuje się stosowaniu produktów komercyjnych, takich jak solaria.

Lampy UV stosowane są do utwardzania nowoczesnych i trwałych lakierów do paznokci i żeli, emitują one promieniowanie UVA z niewielką dawką UVB (lub bez UVB). Promieniowanie wzbudza zawarty w lakierach/ żelach fotoinicjator, który powoduje wiązanie oligomerów w polimer. Warto zauważyć, że w większości przypadków zarówno paznokcie, jak i dłonie są naświetlane do 10 minut suszarką do paznokci UV  podczas jednej sesji.

W prezentowanej pracy przeprowadzono napromienianie in vitro komórek ludzkich i mysich przy użyciu różnych protokołów ostrej i przewlekłej ekspozycji w celu oceny uszkodzeń DNA i mutagennych skutków promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez suszarkę UV do paznokci. Komórki napromieniane i kontrolne poddawano wielokrotnym testom w celu pomiaru uszkodzeń DNA.

Przebieg doświadczenia:

Cytotoksyczne działanie promieniowania generowanego przez suszarkę do paznokci UV badano poprzez napromieniowanie mysich fibroblastów embrionalnych (MEF), ludzkich fibroblastów napletka (HFF) i dorosłych ludzkich keratynocytów naskórka (HEKa). Stosowano różne schematy napromieniowania: każda pierwotna linia komórkowa została napromieniowana jeden, dwa lub trzy razy, przy czym czas trwania każdej ekspozycji trwał od 0 do 20 minut. Żywotność komórek mierzono 48 godzin po ostatnim napromieniowaniu, przy czym każdy wariant powtarzano co najmniej trzy razy. Analiza żywotności komórek wykazała, że promieniowanie UV indukowało cytotoksyczność przy większej liczbie ekspozycji. Ocenę uszkodzeń DNA przeprowadzono na MEF i HFF po dwóch 20-minutowych napromieniowaniach mających miejsce w ciągu 2 godzin w ciągu jednego dnia.  lub po trzech 20-minutowych napromieniowaniach, z których każde wystąpiło w ciągu 3 kolejnych dni (określane jako narażenie przewlekłe). W tym samym czasie przeprowadzono również ocenę uszkodzeń DNA dla nieeksponowanych komórek MEF i HFF. W przypadku HEKa komórki były narażone na trzy 20-minutowe napromieniowania, z których każde występowało w ciągu 3 kolejnych dni (odpowiednik narażenia przewlekłego).

Podsumowanie:

Cytotoksyczność i genotoksyczność zaobserwowano we wszystkich napromienianych komórkach, ponadto , zaobserwowano podwyższenie ilości reaktywnych form tlenu (ROS) w napromienianych komórkach. Wolne rodniki i wywołany przez nie stres oksydacyjny są odpowiedzialne nie tylko za procesy starzenia, ale również za powstawanie mutacji w DNA.  W badaniu zaobserwowano potencjalną dysfunkcję mitochondriów po promieniowaniu UVA, a profilowanie genomowe ujawniło wyższe poziomy mutacji somatycznych w napromienianych komórkach.

W badaniu wykazano, że promieniowanie UVA o długości fali od 365 do 395 nm, które jest ogólnie uważane za bezpieczne i jest powszechnie stosowane, powoduje uszkodzenia oksydacyjne DNA prowadzące do mutacji C > A. Nie znaleziono natomiast dowodów na to, że promieniowanie generowane przez lampy UV do paznokci generuje jakiekolwiek fotodimery pirymidynowo-pirymidynowe.

Dyskusja:

Chociaż raport ten pokazał, że promieniowanie z lamp UV do paznokci jest cytotoksyczne, genotoksyczne i mutagenne, nie dostarcza on bezpośrednich dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u ludzi. Uzasadnione są przyszłe badania epidemiologiczne na dużą skalę, aby dokładnie określić ilościowo ryzyko raka skóry dłoni u osób regularnie używających suszarek do paznokci UV.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo TUTAJ.

Scroll to Top